2010-02
Wieża na Trójmorskim Wierchu
Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu (1145 m n.p.m.) stoi już
w całej okazałości. Około 25-metrowy obiekt jest doskonale widoczny z daleka i pozwala już wyróżnić ten szczyt spośród innych.
Na zdjęciu: Trójmorski Wierch z wieżą widokową.
Zima w Górach Bystrzyckich
Nowy rok przywitał nas zimowo. Wprawdzie sylwester był mglisty i deszczowy, ale już w następnych dniach można było korzystać z uroków śnieżnej zimy...
Parytet czy dyskryminacja
Czy na listach w wyborach do Rady Miasta w Kłodzku i Nowej Rudzie, a także do powiatu, sejmiku i sejmu - mężczyzn ma być tylko mniej niż kobiet?
Kongres Kobiet Polskich w czerwcu ub. roku rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej parytet płci na listach. Temat mocny medialnie ale czy na pewno przemyślany? Nie mam patentu na słuszność ale mam swoje poglądy, z którymi, mam nadzieję, ktoś podyskutuje na argumenty. Zapraszam.
Równość
Albo jesteśmy równi wobec prawa (bez względu na wiek, płeć, wyznanie czy kolor włosów) albo nie. Jeśli ktoś jest lepszy, wg prawa ma...
W Dzierżoniowie ... -1
Dzierżoniów (daw. Rychbach) – miasto niedalekie, ale odwiedziłam je po raz pierwszy dopiero latem ubiegłego roku. Jego polska nazwa wiąże się z nazwiskiem śląskiego pszczelarza – Jana Dzierżona.
Wcześniej kojarzyło mi się ono wyłącznie ze szkołą radiową (Zespołem Szkół Radiotechnicznych), do której uczęszczało kilku moich znajomych… Obecnie w tych budynkach mieści się Zespół Szkół Nr 1. Nie ma już też Zakładów Radiowych DIORA, będących niegdyś chlubą miasta… Nie przeszkodziło mi to jednak zachwycić się jego architekturą.
Na środku rynku znajdują się ratusz z XII wieku (poddany gruntownej...
Nadzieja na przyszłość
Sończył się rok 2009 i jak zwykle w takich razach, jest to okazja do podsumowań. Z perspektywy „naszej chaty z kraja” nie zmieniło się wiele, tkwimy w jakimś marazmie, przerywanym od czasu od czasu jakimiś przymusowymi sytuacjami, ale nic poza tym. Kłodzko na tle innych miast, dużo odeń większych i swego czasu bogatszych prezentuje się nie najgorzej, ale brak jakiejś wiodącej wizji na przyszłość.
Skąd zresztą miałaby się wziąć, skoro po rządach Platformy Obywatelskiej idea prawicy i wszystkiego co się z tym wiąże, przemieszcza się do obszaru groteskowości. Żadne rozwiązanie rządu, a i...
Postanowienia. Wytrwałość
Jak co roku w Sylwestra, każdy z nas coś tam sobie postanawia. Taka już jest tradycja. Zawsze mnie zastanawiało po co to robimy. Przecież wiadomo, że nim minie pierwszy dzień Nowego Roku, my już dawno o nim zapomnimy. Najgorsze bowiem w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę trudno jest zwyczajnie wytrwać w złożonym sobie postanowieniu. Zwykło się bowiem przyrzekać zrobienie lub niezrobienie rzeczy dla nas trudnych lub wręcz niemożliwych. Gdyby „noworocznym postanowieniem” było na przykład to, że będziemy się częściej uśmiechać, moglibyśmy w nim wytrwać do następnego roku. Jednak, gdy tym...
Na tapecie
Wybory samorządowe za pasem. Pomyślałam, że warto tak z przymrużeniem oka i bez obiektywizmu przyjrzeć się sylwetkom naszych włodarzy. Kolejność przypadkowa. Zaczynam od burmistrza Szczytnej - Marka Szpaniera.
Burmistrz Szczytnej, to chyba najbardziej medialna postać ostatnich lat. Trzeba przyznać, że Jego działalność jest imponująca. Na szczególną uwagę zasługuje sposób w jaki promuje swoje miasto. Szczytna, kiedyś jedno z najmniej atrakcyjnych miejsc na Ziemi Kłodzkiej, obecnie stało się miejscem ciekawym, dzięki wybudowanemu deptakowi jest niewątpliwie atrakcyjne.
Burmistrz nie oddziela...
Co w trawie piszczy
NIE MA JAK ŚPIEW…
W Teatrze Zdrojowym w Polanicy w grudniu ub. r., odbył się koncert charytatywny na rzecz dzieci z Domów Dziecka. Można było usłyszeć m.in.: śpiewającego kolędy i pastorałki starostę kłodzkiego Krzysztofa Baldego.
POŁĄCZENIA…
To, że z koleją u nas nie najlepiej, wie każdy. Wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej. W nowym rozkładzie jazdy pociągów, obowiązującym od 13 grudnia ub. roku, PKP zlikwidowała wszystkie dalekobieżne pociągi. Przywoziły one pasażerów wzdłuż linii kolejowej Kłodzko – Kudowa Zdrój. Czemu ma to służyć? Na pewno nie rozwojowi naszych uzdrowisk…
INFORMATOR...
Lądeckie impresje (99)
Wracam jeszcze do ostatniego pobytu na Ziemi Kłodzkiej. Naszą „bazą” były wówczas Roszyce. Mała, ale jakże dynamiczna wioska. Liczne społeczne a co najważniejsze oddolne inicjatywy, własny zespół „Marzenie” o którym kiedyś pisałem. Aktywne są dwa tutejsze gospodarstwa agroturystyczne, dobrze że postawili tu na turystykę. Mieszkańcy tworzą dzisiaj jednolitą już prawie wspólnotę. Duża w tym zasługa sołtysa Roszyc pani Barbary Ogielskiej. Chociaż, gdzie jak gdzie, ale tutaj nie brakuje niespokojnych duchów. Jestem więc pod wrażeniem małych Roszyc, jak i tylu jeszcze innych kłodzkich miejscowości...
Z nadziejami i obawami w 2010 rok
Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Szczytnej w minionym roku zakończyła się toastem za to, co udało się zrobić w roku 2009 i za to, co planowane jest na rok 2010; żeby się udało. Plany bowiem są ambitne.
O sytuacji budżetowej gminy Szczytna w już obecnym roku niechaj świadczą wypowiedzi towarzyszące przyjęciu uchwały budżetowej.
Burmistrz Marek Szpanier: - Budżet na 2010 r. jest bardzo trudny i największy w historii gminy Szczytna, jeśli chodzi o dochody i wydatki /.../. Od nas będzie zależało czy uda się nam ten budżet zrealizować i przeprowadzić uwzględnione w nim inwestycje /.../. Robimy...
Monety Euro
Po dokładniejszym omówieniu banknotów Euro, przyszła kolej na przyjrzenie się monetom, którymi będziemy się posługiwali po przyjęciu waluty Euro w naszym kraju.
Jak w każdej walucie, monety Euro można podzielić na trzy rodzaje: monety obiegowe, monety okolicznościowe, wydawane w mennicach z konkretnych okazji, rocznic, czy jubileuszy oraz monety kolekcjonerskie. Każdy konkretny kraj wybija monety w swoich narodowych mennicach. Muszą one być zgodnie z ogólnie przyjętymi normami choćby dlatego, że muszą pasować do wszystkich automatów wrzutowych w Europie.
Jest 8 nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 i...
Koparki w Bieganowie
Na terenie Gminy Nowa Ruda rozpoczęto realizację programu pod nazwą „Podniesienie poziomu życia ludności wiejskiej oraz przeciwdziałanie marginalizacji peryferyjnie położonych obszarów górskich poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w Gminie Nowa Ruda”. Bezpośrednim celem projektu jest poprawa życia mieszkańców wsi Bieganów poprzez doprowadzenie wodociągu do wsi. Przez wiele lat mieszkańcy Bieganowa borykali się z problemem braku wody szczególnie od czasu, kiedy wyschła znajdująca się we wsi studnia. Ta sytuacja przyczyniła się zdecydowanie do wyludnienia miejscowości. Większość...
Wieża w Stroniu Śląskim
Wieża w Stroniu Śl. na wystawie w Warszawie otrzymała nominację do nagrody SARP za najlepszy obiekt 2008 w kategorii "obiekt ze środków publicznych".
Dla dzieci z Wolan
W okresie świątecznym towarzyszą nam sklepowe wystawy pełne kolorowych światełek, znaków Bożego Narodzenia, no i prezentów. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na magiczne święta pełne upominków przy suto zastawionym stole. To właśnie do takich osób była skierowana akcja “I ty możesz zostać Świętym Mikołajem” zorganizowana przez Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku.
Uczniowie od bardzo długiego czasu zbierali różne zabawki, ubrania, przybory szkolne i książki, aby 18 grudnia 2009 roku móc ujrzeć uśmiechy na twarzach małych mieszkańców Wolan, do których przyjechali.
Uczniowie i nauczyciele...
My młodzi ludzie w świecie literatury współczesnej
Wspomniałam już o dziedzinie, w któ-rej ci, co kochają wampiry doskonale się odnajdą, oraz o tym rodzaju pisarstwa, w którym naukowcy z wielką wyobraźnią mają coś do powiedzenia, ale ktoś mógłby mi zarzucić, że jestem stronnicza, gdyż nie napisałam choćby o thrillerach. Już się poprawiam.
Otóż nie jestem entuzjastką, jeśli chodzi o temat thrillerów, o wiele lepiej odnajduję się we wspomnianych wyżej rodzajach literatury, aczkolwiek przeczytałam kiedyś kilka dobrych, mrożących krew w żyłach thrillerów. Autorem był kolejny znany pisarz: Dan Brown. Prawdę mówiąc nie sięgnęłam nigdy po tak...
Mamy (wreszcie) swój kryminał
Marek Krajewski – autor powieści kryminalnych, których akcję umieszcza głównie we Wrocławiu i we Lwowie powiada, że nie napisze książki, której akcja będzie się toczyć w Kłodzku. Czym to uzasadnia? Po prostu swoich bohaterów i ich perypetie umieszcza w miastach, które kocha. Idąc za takim sposobem myślenia mamy do czynienia z kolejnym mocnym dowodem na to, że Olga Tokarczuk silnie związała się z Ziemią Kłodzką. I to bardzo cieszy. Co jakiś czas wzbogaca naszą literacką przestrzeń opisem ludzi i miejsc, które są tutejsze, po prostu nasze. Wydarzenia przedstawione w jej najnowszej powieści „...
Czas nie zagoił ran
Długo oczekiwałem na ukazanie się książki Alfa Soczyńskiego „Krew i ogień”. Jej obszerne fragmenty czytałem przed ponad dwoma laty i wydawały mi się one wówczas nie tylko fascynujące, ale również porażające. Czas oczekiwania na publikację książki wywoływał u mnie autentyczną ciekawość dotyczącą jej ostatecznego kształtu literackiego i zawartości merytorycznej, a następnie społecznego odbioru. Ten ponad roczny okres opóźnienia druku wyszedł jej chyba na dobre, bowiem otrzymaliśmy dzieło dojrzałe, poprawne logicznie i konstrukcyjnie, bogate merytorycznie oraz niemal znakomite edytorsko.
Jej...
Co słychać w Muzeum Filumenistycznym
Rok 2009 był bardzo pracowity dla muzealników z bystrzyckiego Muzeum Filumenistycznego. Oprócz wielu imprez kulturalnych, musieli oni rozpocząć zmagania z pracami remontowymi, o które od lat domagały się zabytkowe, dziewiętnastowieczne mury Muzeum. Po kilku miesiącach trwania zakończony został remont głównej sali ekspozycyjnej. Wyremontowano również Galerię Zaczarowany Świat Zapałek, w której turyści z całej Polski mogą nabyć produkty zapałczane promujące Ziemię Kłodzką i Muzeum. Należy zaznaczyć, iż renowacja sali ekspozycyjnej została przeprowadzona ze środków Ministerstwa Kultury i...
Spotkanie urodzinowe - I. Reimann
29.12.2009 r. w siedzibie TMK, odbyło się spotkanie urodzinowe, poświęcone Ignazemu Reimannowi (1820 – 1885) - kompozytorowi, który żył, pracował i tworzył w Krosnowicach. Podczas wieczoru przedstawiony został film nagrany w czasie koncertu, który odbył się 12.09. w naszej miejscowości, w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu im. Ignazego Reimanna. Swoją poetycką twórczość zaprezentowała p. Grażyna Sobczak, w wierszu inspirowanym muzyką Reimanna pt. „Na koncercie”. Nasza nauczycielka została nagrodzona gromkimi brawami. W spotkaniu wzięły udział wychowanki MOS-u, które przybyły wraz z...
Wigilijny koncert w Ludwikowicach Kł.
18 grudnia br. w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich odbył się wigilijny koncert muzyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Artystycznej w Broumovie i dzieci z sekcji muzycznej CKGNR. Szczególne zainteresowanie i aplauz wzbudził występ czeskich gości. Oprócz dzieci wziął w nim udział dyrektor szkoły – pan Rudolf Vogel i jego zastępczyni – pani Romana Rożkova.
W programie koncertu oprócz popularnych kolęd znalazły się utwory muzyki klasycznej, m.in. divertimento Georga Philippa Telemanna, a także koncerty na klarnet i flet prosty znanego czeskiego...
Chłopak z Sosnowca w Lądku Zdroju
W 2009 r. miasta Sosnowiec i Lądek Zdrój nawiązały współpracę kulturalną, której efektem były wystawy fotografii
i malarstwa w obu miejscowościach. Klimat dobrej współpracy sprzyja kolejnym inicjatywom kulturalnym. Od 11 stycznia tego roku, dzięki życzliwości Zbigniewa Studenckiego – dyrektora Muzeum Miejskiego w Sosnowcu, Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego w Lądku Zdroju jako pierwsza będzie gościć nową wystawę biograficzną „Jan Kiepura (1902 – 1966) – Chłopak z Sosnowca”. Ekspozycję tworzy 26 banerów przedstawiających życie i artystyczną karierę wybitnego tenora i aktora.
Można...
Niezwykła gmina
W ub.r. otrzymałem z Biura Promocji Urzędu Gminy Kłodzko przesyłkę, za którą bardzo dziękuję. Jest nią książka – przewodnik Marka Perzyńskiego pt. „NIEZWYKŁA GMINA KŁODZKO”, kolejna pozycja wydana z inicjatywy /w tym też sfinansowana / przez kłodzki Urząd Gminy. Ten przykład polecam gorąco innym, nie tylko „kłodzkim” gminom. Przypomnijmy wcześniej kłodzki Urząd Gminy wydał takie pozycje jak: - Cudowne wizerunki, kapliczki i krzyże pokutne w gminie Kłodzko - Magiczna Gmina Kłodzko - Kłodzkie smaki i klimaty - Pod kłodzką gruszą - Szlakiem twórców ludowych w Gminie Kłodzko, czyli igłą, dłutem...
Jasełka w Jaszkowej Dolnej
Bożonarodzeniowe przedstawienia w Szkole Podstawowej w Jaszkowej Dolnej mają już wieloletnią tradycję. Zawsze odbywają się w ostatnim szkolnym dniu przed feriami świątecznymi i zawsze widzowie zaskakiwani są czymś nowym. Tak też było i tym razem - jasełka zaprezentowano we wtorek 22 grudnia 2009 r. Aktorami byli uczniowie z klas I-V. Poza stałymi - Dzieciątkiem, Maryją, Józefem i Trzema Królami, pojawiły się nowe postacie, m.in. Murzyn, Indianin, Eskimos i Japonka. Stąd zagościł tu element wielonarodowy i wielokulturowy. Wśród gości zasiedli m.in. nauczyciele czynni i emerytowani, rodzice,...
Twierdza jest trendy...
Kilka tysięcy zakupowiczów, którzy w sobotę, 19 grudnia br. odwiedzili Galerię Twierdza Kłodzko miało niebywałą okazję uczestniczyć w evencie poświęconym najnowszym trendom w modzie i tańcu.
Widowisko utrzymane w klimacie zabawy, z mocnym akcentem modowym bardzo przypadło do gustu uczestnikom, którzy czynnie zaangażowali się w inicjatywę. Celem przedsięwzięcia była szeroko pojęta promocja marek odzieżowych i obuwniczych działających w Galerii Twierdza Kłodzko. Szczególne znaczenie miała kolekcja wieczorowa, nawiązująca do zbliżających się okazji: Sylwestra, karnawału oraz studniówki....
Muzeum w nowych barwach
...powstały w umysłach takich twórców jak Nowosielski, Starowieyski, Beksiński, Duda-Gracz, Karwot, Hałas, Tarasin, Naszczak, Waniek, Szypuła, Geppert...
Przyszły na świat, aby uderzać nas różnorodnością form, tematów i barw. Jest ich dziewięćdziesiąt cztery. Chwilowo zamieszkują Muzeum Ziemi Kłodzkiej, któremu to zawdzięczamy Ich wizytę.
Wystawę można odwiedzić słuchając komentarza historyka sztuki – pani Joanny Jakubowicz, która profesjonalnie, a zarazem ciekawie przybliża polskie malarstwo współczesne. Naszych gości można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Będą tu do 28 marca 2010 roku i...